کلاژن Collagen واژه یونانی به معنای تولید کننده چسب است که امروزه به عنوان یک عامل ضد پیری شناخته می‌شود. مصرف کلاژن به صورت طبیعی از مواد غذایی یا با استفاده از محصولات کرمی، منجر به جوانسازی پوست صورت و بدن شما خواهد شد. کلاژن فراوان ترین پروتئین بدن انسان است که باعث کنار هم قرار گرفتن بافت های بدن می‌شود. به طور طبیعی بدن کلاژن مورد نیاز خود را تامین می‌کند اما متاسفانه با افزایش سن، سطح تولید کلاژن مورد نیاز کاهش یافته و همین اتفاق منجر به بروز چین و چروک و خطوط ریز پوستی می‌شود. عوامل دیگری مانند مصرف زیاد شکر و قند، استعمال دخانیات، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه های آفتاب نیز باعث کاهش کلاژن سازی بدن می‌شوند. با اصلاح عادت های غذایی، مصرف مواد طبیعی و کرم های جوان کننده پوستی می‌توان به روند تولید این ماده در بدن کمک کرد که اگر اینکار را انجام ندهیم در مدت زمان کمی شاهد ریزش مو، شکستن ناخن ها، آسیب پذیری دندان ها و غضروف ها و ضعف روده ها خواهیم بود.

در حال حاضر از این ماده به وفور در صنعت زیبایی و پزشکی استفاده می‌شود. به این دلیل که اگر پروتئین کلاژن در بدن دچار تغییر شکل شود یا به ذرات کوچکتر تقسیم شود بازهم این توانایی را دارد که مجددا جذب بدن شود. حالت کشسانی ایجاد شده توسط کلاژن، باعث جوانسازی پوست می‌شود. در ادامه به روش های موثر افزایش تولید کلاژن به صورت طبیعی در بدن اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

                                                                                                                               ———————————————————–

 

کلاژن چیست؟

کلاژن از ترکیب دو آمینواسید پرولین و گلیسین با ویتامین سی ساخته می‌شود. کلاژن بیشتر پروتئین بدن ما را تا یک سوم تشکیل می‌دهد. کلاژن در ساختار اعضای مختلف بدن انسان از جمله استخوان ها، پوست، ماهیچه، تاندون ها، رباط ها، عروق خونی، قرنیه، دندان ها و … نقش دارد و برای حفظ سلامت آنها ضروری است. در واقع کلاژن با خاصیت چسبندگی خود باعث کنار هم قرار گرفتن بافت ها می‌شود، طوریکه بدن انسان بدون این ماده ساختار خود را از دست می‌دهد.

با بالا رفتن سن، بدن ما کلاژن کمتر و با کیفیت پایین تری تولید می‌کند و اولین علائم آن در پوست ظاهر می‌شود که استحکام و انعطاف خود را از دست می‌دهد. پس برای سلامت بدن و رعایت استاندارد های ضد پیری به مصرف کلاژن های خوراکی یا موضعی نیاز داریم‌. جدول زیر به شما اطلاعات کاملی درباره انواع محصولات مرتبط و نحوه استفاده از آنها را می‌دهد:

 
                                                                                                                                ———————————————————–

 

خواص کلاژن خوراکی برای پوست صورت و بدن چیست؟

کلاژن بخش مهمی از بدن را تشکیل می‌دهد و برای حفظ سلامت بدن و پوست ضروری است. بعضی از فواید کلاژن و دلایل مصرف محصولات حاوی کلاژن عبارتند از:

  • کلاژن در نگه داشتن ساختار بدن، استحکام، بافت و انعطاف پذیری آن ضروری است.

  • دارای خاصیت ضد پیری بوده و باعث انعطاف پذیری، تقویت، بهبود آبرسانی، جوانسازی و بالا بردن مقاومت پوست با اثرات آنتی اکسیدانی خود می شود.

  • سطوح بالای کلاژن در بدن مانع از ایجاد علائم پیری روی پوست از جمله چروک، تیرگی، لک، خشکی و … می شود.

  • کلاژن باعث کاهش دردهای ماهیچه ای و مفصلی پس از ورزش و تحرکات بدنی می شود.

  • فرم و استحکام استخوان های بدن ارتباط مستقیمی با میزان کلاژن موجود در بدن دارد.

  • کلاژن در سلامت و بهبود وضعیت قلب و عروق مفید است و با بهبود کلسترول و سفت کردن شریان ها مانع از بیماری های عروقی می شود.

  • کلاژن نقش مهمی در جلوگیری از بیمار شدن دارد و به عنوان محافظ بدن عمل می کند.

  • کلاژن با تقویت بدن باعث افزایش ماهیچه های بدن و قوی تر شدن فرد می شود.

 

به این مطب امتیاز دهید:
5/5